Projektowanie każdego wnętrza wymaga nie tylko niezwykłego poczucia estetyki, znajomości technik wykończeniowych, ofert sklepów meblowych czy zdolności projektowych, ale również określonego planu działania. Ten plan działania stanowi podstawę, którą powinno się realizować krok po kroku tak, aby z niczym nie wybiegać naprzód ani się nie cofać ponieważ można mocno zniszczyć wykonaną już wcześniej pracę. Poniżej są przedstawione poszczególne etapy postępowania.
Projekt wnętrza – podział powierzchni na pomieszczenia i strefy funkcjonalne
Kiedy obiekt, którego wnętrze chce się projektować już istnieje (może to być całkiem nowy lub przeznaczony do remontu stary dom lub mieszkanie) to w pierwszej kolejności powinno się dokonać podziału funkcjonalnego pomieszczeń. Nie powinno się sugerować tym co już się na miejscu znajduje ponieważ może to zablokować wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań. Jedynymi ograniczeniami powinny być ściany zewnętrzne, elementy (w tym ściany) konstrukcyjne, drzwi wejściowe i piony kanalizacji. Z resztą można zrobić co tylko fantazja i zasady tworzenia funkcjonalnego projektu wnętrza mieszkania podpowiedzą.
Światło i elektryczność w projekcie wnętrza
Ustalenie lokalizacji punktów świetlnych oraz gniazdek z prądem. Punktami świetlnymi mogą być lampy, kinkiety, podświetlenie sprzętów, mebli, elementów podłogi i inne.
Materiały podłogowe we wnętrzu
Wybranie materiałów na podłogi w poszczególnych pomieszczeniach wnętrza na bazie przygotowanego planu podziału powierzchni. Najczęściej stosowana są podłogi z desek drewnianych, paneli podłogowych, parkietów drewnianych czy płytek ceramicznych.
Kolorystyka i wykończenie ścian
Kolejnym etapem jest dobranie kolorystyki ścian razem ze wszystkimi wykończeniami takimi jak elementy ceramiki. Bardzo ważne jest zaplanowanie wykończenia ścian łazienki i kuchni ? mają one być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne.
AGD i sanitariaty
Później czas na zakupy. A konkretnie wybór określonych artykułów gospodarstwa domowego, umywalek, ubikacji, wanien, brodzików czy też całych pryszniców. Oczywiście wszystko powinno być utrzymywane w ogólnie przyjętym stylu ? całego mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń.
Meble i lampy
Kolejnym etapem w pracy nad projektem wnętrza jest wybór lamp i mebli. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów, ale przy okazji jeden z najbardziej przyjemnych. Trzeba to robić niezwykle uważnie i starannie nie patrząc na poświęcany czas.
Dekoracje we wnętrzu
Ostatnim etapem jest wyposażenie mieszkania w firanki, obrusy, pościele, poduszki, kwiaty, obrazy, zegary i inne elementy funkcjonalno dekoracyjne lub po prostu dekoracyjne.
Podczas wykonywania projektu krok po kroku według przedstawionych skrótowo powyżej etapów powinno się wszystko dostosowywać konsekwentnie do tego jaki wybrało się styl dla swojego nowego mieszkania. Jest to bardzo w każdym, nawet najdrobniejszym detalu. Jeśli posiada się dobry gust i postępuje według powyższych wytycznych to można liczyć na doskonały efekt w postaci pięknego i funkcjonalnego projektu wnętrza mieszkania.